Pradėkime nuo to, koks tai gėrimas
Šis gėrimas – tai maistinis probiotinis nealkoholinis natūraliai gazuotas gėrimas, kuriame yra milijardai naudingų bakterijų, kurios, patekusios į virškinamąjį traktą, atkuria žarnyno mikrobiotą, žymiai sustiprindamos imunitetą.
Fermentuotas gėrimas buvo sukurtas „Fermentum” įkūrėjų 2018 metais 6 probiotinių bakterijų (Bacillus ferment, Bacillus subtilis, Bacillus subtilis var.amyloliquefaciens, Bacillus licheniformis, Bacillus pumilus, Bacillus megaterium) pagrindu ir nuo tada jis pelnytai užkariavo daugelio širdis.
Bakterijos gyveno, vystėsi ir dabar jų yra didžiulė įvairovė, tarp jų ir gerai žinomos laktobakterijos, bifidobakterijos.
Šio gėrimo sudėtyje yra tirpsmo vanduo, augalinis produktas, medus arba topinambas (bakterijoms maitinti).
Kitaip tariant, šis fermentuotas gėrimas yra maisto produktas, skirtas sistemingai vartoti kaip raciono dalis visų amžiaus grupių sveikiems žmonėms, kuris sumažina su mityba susijusių ligų išsivystymo riziką, palaiko ir gerina sveikatą dėl fiziologiškai funkcionalių maisto ingredientų (probiotikų) savo sudėtyje.
O dabar pereikime prie gamybos proceso!
Šiame aprašyme apžvelgsime du skirtingus gamybos būdus: tradicinį gamybos būdą, naudojant specialią 19L statinę ir alternatyvų metodą, kai gėrimas gaminamas plastikiniuose buteliuose, kaip kolos. Abu metodai turi savo ypatumų, tad galėsite rinktis jums labiausiai tinkantį variantą.
1. Fermentuoto gėrimo gamyba statinėje:
Šiam pavyzdžiui naudosime 19L statinę. Todėl visi ingredientų kiekiai yra nurodyti atitinkamai.
Parengiamieji darbai:
- Paruoškite būtinus ingredientus: medų, maistą bakterijoms (vaisius/daržoves), šieno lazdelės lašus ir tirpsmo vandenį.
- Paruoškite įrankius: statinę, du nerūdijančio plieno apynių sietus.
- Įsitikinkite, kad statinė gali atlaikyti slėgį iki 10Bar.
Ingredientų paruošimas:
- Medaus tirpinimas: Maždaug 1 kg medaus ištirpinkite paruoštame tirpsmo vandenyje. Venkite naudoti per karštą vandenį (>40°), jame žūsta enzimai.
- Maisto bakterijoms paruošimas: Supjaustykite vaisius ar daržoves (~2 kg) ir sudėkite juos į du apynių sietus.
Gėrimo gamyba:
- Ištirpintą medų su vandeniu supilkite į statinę.
- Užpildytus apynių sietus įdėkite į statinę.
- Įlašinkite 30 lašų šieno lazdelės.
- Užpilkite vandeniu iki pažymėtos ribos.
- Jei tai jūsų pirmasis gamybos kartas, įpilkite 1/3 butelio fermentuoto gėrimo.
- Uždarykite statinę.
Fermentacija:
- Pakelkite slėgį statinėje iki 2,5 Bar.
- Įjunkite statinės šildytuvą ir palikite fermentuotis 3 dienas. Slėgis turėtų pakilti iki 10 Bar.
Pofermentacija:
Po baigtos fermentacijos statinėje, gėrimą reikia išpilstyti į butelius. Palikite gėrimą kambario temperatūroje porai dienų, kad bakterijos tęstų fermentacijos procesą ir natūraliai susidarytų gazas (procesas vyksta ir šaldytuve tik lėčiau). Kuo gėrimas saldesnis, tuo daugiau susidarys dujų (angliarūgštės).
Dėmesio! Jeigu gėrimas yra pernelyg saldus, nepilstykite jo į butelius, o palaikykite statinėje. Po išpilstymo ar išėmus iš šaldytuvo, būtina stebėti slėgį butelyje, siekiant išvengti jo sprogimo. Jei kiltų papildomų klausimų, kviečiame pasinaudoti mūsų DUK skiltimi.
2. Fermentuoto gėrimo gamyba plastikiniuose buteliuose:
Parengiamieji darbai:
- Paruoškite ingredientus atitinkamai butelio tūriui (pvz., 2L).
- Pasirinkite tvirtą butelį, pvz., nuo kolos.
Gėrimo gamyba:
- Visus ingredientus supilkite tiesiai į butelį, atsižvelgdami į butelio tūrį.
- Nepripildykite butelio iki pat viršaus – palikite nedidelę tuščią erdvę, kad galėtumėte butelį suspausti.
Fermentacija:
- Butelio forma per fermentacijos procesą pasikeis. Jei butelis išsipūs ar išsilygins į pradinę formą, fermentacija vyksta teisingai.
- Jei pastebėjote, kad butelio forma keičiasi ir panašėja į „balioną”, atsukite jį šiek tiek, kad sumažintumėte slėgį. Būkite atsargūs atsukdami! Jei slėgis pasiekia per aukštą lygį, butelis gali net sprogti.
Dėmesio! Ypač svarbu visada laikytis saugos taisyklių fermentuojant gėrimus ir stebėti slėgį. Jeigu naudojate specialiai tam skirtą statinę su apsauginiu vožtuvu, procesas vyks automatiškai. Tačiau, jei renkatės plastikinius butelius, būtina nuolatos stebėti jų būklę, kad išvengtumėte sprogimo. Jei kiltų papildomų klausimų, kviečiame perskaityti mūsų DUK skiltį.
Kaip pradėti savo fermentuotojo kelionę?
Išbandykite skirtingus fermentuoto gėrimo skonius, kuriant savo unikalias kombinacijas su įvairiais vaisiais, uogomis ar daržovėmis. Pavyzdžiui, gėrimas, kuriame dominuoja pipiras, taps nepakartojamu skonio patyrimu kai kuriems, kitiems gali patikti gėrimas su bananais, braškėmis ar krapais.
Kiekvienas fermentuoto gėrimo skonis turi produkto, kurio pagrindu jis pagamintas, savybių. Taigi, gėrimas, pagamintas naudojant česnakus, pasižymės česnako savybėmis, kurias labai sustiprina darbštuolės bakterijos.
Svarbu pažymėti, kad nors bakterijos visuose gėrimuose bus vienodos, tačiau vitaminai ir mikroelementai produktuose skirtingi. Taip pat atkreipkite dėmesį, kad šviežio ir fermentuoto produkto skonis skiriasi. Nebūtinai fermentuotas „Obuolys“ turės šviežio obuolio skonį.
Rekomenduojame gerti bent 500 ml fermentuoto gėrimo per dieną. Tačiau kuo daugiau ir dažniau gersite gėrimus turinčius enzimų, tuo daugiau bakterijų, besirūpinančių jūsų sveikata kiekvieną dieną, pateks į jūsų žarnyną.
Norite sužinoti daugiau? Kiekvienas fermentuoto gėrimo aspektas yra įdomus ir vertas tavo dėmesio. Kviečiame pasidomėti ir giliau pasinerti į šią temą, perskaitant mūsų DUK skiltį. Ten rasi atsakymus į daugelį kylančių klausimų ir patarimų, kaip maksimaliai išnaudoti fermentuotų gėrimų teikiamas naudas! DUK: viskas apie fermentuotus gėrimus